BAE'nin Sokotra Adası'ndaki askeri planları sürüyor

19 Mars 2019

BAE'nin Sokotra Adası'ndaki askeri planları sürüyor

Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri Sokotra Adası'na yönelik askeri çalışmaları devam ederken, Sokotra Valisi Remzi Mahrus BAE'nin paralel askeri güç oluşturmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Arabi21 gazetesinde yer alan habere göre, Sokotra Valisi Remzi Mahrus, BAE'nin, Sokotra'dan onlarca genci adadan alarak geçici başkent Aden'e götürdüğünü ve söz konusu gençleri kendisine bağlı milis güç kurmak amacıyla kullanacağını söyledi.

BAE'nin Sokotra'a kendisine bağlı hükümet güçlerine paralel bir askeri güç kurmayı amaçladığı konusunda uyarıda bulunan Mahrus, "Ben bu görevde olduğum sürece BAE'nin Sokotra Adası'nda kendisine bağlı bir askeri güç kurmasına izin vermeyeceğim." dedi.

BAE Yemen'nin dünya mirası olarak kabul edilen Sokotra takım adalarına yönelik son olarak, hava alanında kendi birliklerini yerleştirmişti. Yemen hükümeti ile BAE arasında uzun süren kriz BAE güçlerinin kısmi çekilmesi ile giderilmişti.

Sokotra resmi makamları BAE'nin geçtiğimiz hafta onlarca genci kendisine bağlı Hazm Emni (Güvenlik Kuşağı) birliklerine katmak için Aden'e götürdüklerini belirmişlerdi. Söz konusu gençlerin eğitilerek, hükümet güçlerine alternatif bir askeri güç olarak, adada konuşlandırılacağı belirtiliyor.