Husiler: Riyad ve Abu Dabi'yi vuracak güçteyiz

18 Mars 2019

Husiler: Riyad ve Abu Dabi'yi vuracak güçteyiz

Yemen'de Husiler, Stockholm Anlaşmasındaki ateşkesin bozulması durumunda Riyad ve Abu Dabi'yi vurabilecek füze gücüne sahip olduklarını iddia etti.

Yemen'de savaş tüm şiddeti ile devam ederken ülkede barışın sağlanması konusunda Birleşmiş Milletler ve uluslararası kamuoyunun girişimleri sürüyor.

Son olarak Husiler ile meşru hükümet arasında aralarında Hudeyde kentinde ateşkesin sağlanarak, limanlardan çekilmesini içeren Stockholm Anlaşması'nda henüz bir ilerleme sağlanamadı.

Husi militanları adına açıklama yapan Yahya Seri, füze stokları olduğunu belirterek, askeri liderliğin öngördüğü bir zamanda Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE)başkenti Abu Dabi'yi vurabileceklerini iddia etti.

Yahya Seri, "İstihbarat raporları, Hudeyde'de askeri gerginliği artırıcı düşmanca niyetler olduğunu doğruladı. Düşman hareketleri dikkatli bir şekilde gözlemleniyor, ordu gerekli önlemleri alacak" ifadelerini kullandı.

Öte yanan Husiler, Suudi Arabistan'ın birçok kentine yönelik onlarca füze saldırısı düzenlemişti. Can ve mal kaybına yol açan füzelerin büyük kısmı hava savunma sistemi tarafından imha edildi.