BM gözlemcilerin 3 aylık maliyeti 17 milyon dolar

13 Mars 2019

BM gözlemcilerin 3 aylık maliyeti 17 milyon dolar

Yemen'de taraflar arasında varılan Stockholm Anlaşmasının uygulanmasını izlemek için görevlendirilen Birleşmiş Milletler heyetinin 3 aylık masrafının 17 milyon doları geçtiği belirtildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi tarafından, tarafların Hudeyde limanlarından çekilmesinin de içerdiği Stockholm Anlaşmasının uygulanmasını takip etmek için görevlendirilen heyetin çalışmalara hakkında bilgi verdi.

Suudi Arabistan merkezli Şarkul Avsat gazetesinin haberine göre, Gueterres, 1 Nisan ile 30 Haziran 2019 arasındaki üç aylık süreçte BM gözlemcilerini  maliyetinin 17 milyon 640 bin 800 doları bulduğunu söyledi.

Yemen'de taraflar arasında varılan anlaşmanın uygulanmasını denetlemek amacıyla gönderilen  75 BM gözlemcisinin yanı sıra hükümetler tarafından 20 ve 105 sivil görevlinin, konaklama lojistik masraflarına söz konusu tutarın harcandığı belirtiliyor.

Yemen basınında BM gözlemcilerinin özellikle konakladığı gemide 5 yıldızlı otel konforunun olduğu ve ciddi oranlarda harcamaların yapıldığı yönünde haberler çıkmıştı.

BM gözlemcilerinin görevli oldukları bölgelerde anlaşma takibinden çok, kendileri için özel olarak tahsis edilen gemide tatil keyfi yaptıkları ile ilgili tepkiler geliyor. Söz konusu haberlerde gemilerin içinde yüzme havuzlarının yanı sıra spor salonları ve eğlence mekanlarının olduğu iddia ediliyor. 

Dünyanın en derin krizinin yaşandığı ve halkın açlıkla karşı karşıya kaldığı ülkede BM gözlemcilerinin söz konusu harcamaları tepki çekiyor.