Türk Kızılayı Yemen'deki yaraları sarmaya devam ediyor

9 Mars 2019

Türk Kızılayı Yemen'deki yaraları sarmaya devam ediyor

TürkKızılayı Yemen'de başta geçici başkent Aden olmak üzere ülkenin farklı bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmanın yanı sıra halkın yaralarını sarmaya devam ediyor.

 Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Kızılay Uluslararası Programlar Yöneticisi Selçuk Öztürk ve Kızılay Yemen Delegasyonu Başkanı Mustafa Aydın'ın bulunduğu heyet yaptıkları çeşitli ziyaret ve görüşmelerle halkın ihtiyaçlarını tespit ederek gidermeye çalışıyor.

Kızılay heyeti Aden kentinin kuzeyinde Dar Saad ilçesi ile Bureyka ilçelerini ziyaret ederek evlerini terk etmek zorunda kalan ve ihtiyaç sahibi ailelere 500 gıda kolisi dağıttı.

 Yemenli yetkililerin de hazır bulunduğu dağıtımda Taiz, Hudeyde ve Beyda illerinden gelip Dar Saad ilçesine yerleşen iç göçmenlere 420, Bureyka ilçesindeki Mehram Kampı'ndaki göçmenlere de 80 koli dağıtımının yapıldığı belirtildi.

Kızılay Yemen Delegasyonu Başkanı Aydın, Husileri'in 2015 yılında gerçekleştirdiği darbeden sonra yaşanan insanlık dramında Türkiye'nin Yemen'e el uzatan ülkelerin başında yer aldığını söyledi. Aydın, Yemen'in birçok kentinde yardımların ulaştırıldığını aktardı.

Aden kentindeki Kanser Onkoloji Merkezi'nde kanser hastalarının sıkıntılarını gidermek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Aydın, kanser hastalarının tüm gereksinimlerini gidermeye çalışacaklarını söyledi.

Yemen Kanserle Mücadale Programı Direktörü Cemal Abdelhamid, Türk heyetine merkezin durumu ve ihtiyaçları hakkında bilgi verdiğini belirterek, yapılar ve yapılacak olan yardımlar dolayısıyla teşekkür etti.