Tosun: Muhalefetin hedefi Erdoğan'ı devirmek

9 Mars 2019

Tosun: Muhalefetin hedefi Erdoğan'ı devirmek

Yazar ve 22. Dönem Ak Parti Milletvekili Resul Tosun, muhalefetin yerel seçimleri yerel seçim olarak görmediğini belirterek, amaçlarının Ak Partiye ciddi oy kaybı sağlayarak Erdoğan'ın devrilmesi olduğunu söyledi.

 Yeni Yemen Medya Merkezi ile Arap Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından "Türkiye'nin 2019 Yerel Seçimleri" konulu bir panel düzenlendi.

 22.Dönem Ak Parti Milletvekili ve Yazar Resul Tosun'un konuşmacı olarak davet edildiği panele, Yemen ve Tunus, Mısır olmak üzere faklı ülkelerden gazeteci ve akademisyenler katıldı.

Türkiye'deki siyasi partiler, yerel seçimlere katılım, yerel seçimlerin nasıl yapıldığı ve kurulan ittifaklar ile ilgili bilgi veren Tosun, yerel seçimlerin bir yerel seçimden çok bir beka sorununa dönüştüğünü söyledi.

Türkiye'de kurulan ittifaklara değinen Tosun, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti'nin kurduğu Millet ittifakı ile bunlara destek veren HDP ve Saadet Partisi'nin asıl amaçlarının Ak Partiye ciddi bir oy kaybı yaşatarak Ak Partiyi ve Erdoğan'ı devirmek olduğunu söyledi.

 Ak Parti'de ciddi oy kaybı olmasına rağmen hukuki olarak devrilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Tosun, "Ancak Ak Parti ciddi bir oy kaybederse, Erdoğan'ın meşruiyetini tartışmaya açarak, yandaşlarını sokağı dökecekler. Bununla birlikte erken genel seçim yapılmasını isteyecekler." dedi.

[caption id="attachment_24680" align="alignnone" width="1024"]Tosun: Muhalefetin hedefi Erdoğan'ı devirmek Tosun: Muhalefetin hedefi Erdoğan'ı devirmek[/caption]

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte Türkiye'de genel seçimlerle birlikte yerel seçimler de de ittifakların oluşturulduğunu ifade eden Tosun, AK Parti ve MHP'nin Cumhur ittifakına karşılık CHP ve İYİ Partinin Millet ittifakı ile ortak adaylar belirleyerek, seçimlere katıldığını anlattı.

Türkiye'deki seçmenlerin yüzde 70 ile 80 arasında dini vecibelerini tam yerine getirmese bile muhafazakar bir kitle oluşturduğunu ifade eden Tosun buna karşı yüzde 20 ile 30 arasında sol görüşlü olduğunu savundu.

[caption id="attachment_24674" align="alignnone" width="1024"]Tosun: Muhalefetin hedefi Erdoğan'ı devirmek Tosun: Muhalefetin hedefi Erdoğan'ı devirmek[/caption]