El Yemani'den  "İran'a Husilere desteği kesin" çağrısı

2 Mars 2019

El Yemani'den  

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el Yemani, İran'a Husiler'e verdiği desteği sonlandırması ve bölgenin istikrarsızlaştarma girişimini durdurmasını istedi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Bakanlar Toplantısı'nda konuşan  Dışişleri Bakanı El Yemani, Husiler'in İsveç anlaşmasının gereğini yerine getirmediğini ve iki buçuk Aydan fazla süredir geciktirdiğini aktardı.

SuudiArabistan merkezli El Arabiya televizoyonunun haberine göre, El Yemani yaptığı açıklamada Husiler'in Hudeyde limanından çekilmediğini ve insani yardım koridorlarının açılmasını reddetmeye devam ettiğini kaydetti.

El Yemani, İsveç anlaşmasının başarısızlıkla sonuçlanmasın başarısızlıkla sonuçlanmasının çatışmaları daha da şiddetlendireceği uyarısında bulunarak, böyle bir durumda Hudeyde'nin savaş meydanı haline getirceğini kaydetti.

Uluslararası kamuoyunu ülkedeki krizin gerçek sebebini görmezden gelinmemesi çağrısında bulunan El Yemani, Husiler'in insani durumu bir şantaj aracı olarak kullandığını belirtti.

El Yemani ayrıca, İran'a Husiler'e yönelik verdiği desteği sonlandırmasını isteyerek, bölgeyi istikrarsızlaştıran eylemlere son verme çağrısında bulundu.