Yemen'de sokakta akan kanalizasyonlar hayatı tehdit ediyor

28 Şubat 2019

Yemen'de sokakta akan kanalizasyonlar hayatı tehdit ediyor

Yemen'in başkenti Sana'da sokaklarda akan kanalizasyon suları ve biriken çöpler sebebiyle halk ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya yaşıyor. Kolera, difteri ve son olarak domuz gribi salgının yayıldığı ülkede lağım suları ve çöpler hayatı adeta tehdit ediyor.

Yemen'de savaş dördüncü yılını geride bırakırken halk, açlığın yanı sıra salgın hastalıklara yol açan temizlik sorunuyla boğuşuyor. Yaklaşık üç milyondan fazla kişinin yaşadığı Husilerinkontrolündeki başkent Sana'da lağım suları ve biriken çöpler sebebiyle oluşan pis kokudan adeta geçilmiyor. Kanalizasyon ve temizlik hizmetlerinin neredeyse durması sebebiyle oluşan pis koku nedeniyle halk burunlarını kapatarak gidecekleri yere varabiliyor.

Sana halkı, temizlik vergisi alınmasına rağmen, sokakların lağım suları ve çöpten geçilmemesi sebebiyle Husilere tepki gösteriyor.

Yolları dolduran pis sular ve çöpler kentte ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Başkent Sana ülke genelinde yayılan Kolera salgınında başı çekiyor. Kentte son olarak ortaya çıkan domuz gribi ile salgın hastalıklar sebebiyle onlarca kişi yaşamını yitirdi. Salgın hastalıklar yayılmaya devam ederken, sokaklarda akmaya devam eden lağım suları ve biriken çöpler bu hastalıkların daha hızlı bir şekilde yayılmasına ve can almasına neden oluyor.

Sokaklardaki bu kirlilik, özellikle çocukları tehdit ediyor. Oynayacakları temiz bir alan bulunmayan çocuklar zaman zaman pis sularda oynamaları sebebiyle ciddi sağlık sorunları yaşıyor.

Halk özellikle yağışların artmasıyla büyük ölçüde çökmüş olan kanalizasyon sisteminin daha da kötüleşeceğini önlem alınmaması durumunda ise vaziyetin daha da kötüleşeceğinden endişe ediyor.