Salih’in partisi: Husilerle işbirliğinde yokuz

2 Ocak 2018

Salih’in partisi: Husilerle işbirliğinde yokuz

Yemen'de İran destekli Husiler tarafından öldürülen devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in kurucusu olduğu Genel Halk Kongresi (GHK) Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Yasir el-Avadi, Husilerle işbirliğini sonlandırdıklarını belirterek, Husilerle iktidar ortaklığına zorlanmak istemediklerini söyledi.

GHK Genel Sekreter Yardımcısı Avadi, Husilerin üst düzey mevkilerde yaptıkları atama ile Salih yanlılarını tasfiye etmelerinin ardından sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu.

Husulerin kontrolündeki başkent Sana’daki ev hapsi bezer bir durumda kalan Avadi, önceliklerinin, partide birliği sağlayarak yaralarının sarılması olduğunu söyledi. Partilerinin köklü bir yapıya sahip olduğunu belirterek,”Şunu herkes bilmeli ki hiç kimse bir durumla ilgili bu partiye baskı uygulayamaz, fikir dikte edemez” dedi.

Sana’da evHusilerin iktidarına ortak olmaya zorlanmaksızın partinin geleceğini tayin edebilmeyi istediklerini ifade eden Avadi, parti üyelerinin bunun dışında bir şeye zorlanmalarını kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Salih'in Husilerce öldürülmesinin partide "deprem" etkisi yarattığını vurgulayan Avadi, halkın bu şoku atlatacağını söyledi.

Bazı yetkililerin Husilerle ortaklığa devam edileceği yönündeki açıklamalarına da değinen Avadi, bunların sadece o kişileri bağlayacağını ifade etti.

Avadi, parti olarak esirlerin ve tutukluların serbest bırakılması ve partiye ait binalar, menkuller ve basın kuruluşlarının geri alınması için çalışacaklarını aktardı.

Husiler, hükümet içinde önemli bakanlık ve görevlerde bulunan Salih yanlılarının görevine son verilmesini öngören bir dizi karar almıştı.