Açlık sebebiyle 12 yaşındaki Fatma 10 kiloya düştü

15 Şubat 2019

Açlık sebebiyle 12 yaşındaki Fatma 10 kiloya düştü

Yemen'de şiddetli açlık sebebiyle 12 yaşındaki kız çocuğu Fatma 10 kiloya düştü. Adeta bir deri bir kemik kalan kız çocuğu acil müdahale amacıyla hastaneye kaldırıldı.

Yemen'de savaş devam ederken ülkedeki açlığın boyutu her geçen gün derinleşiyor. Açlık sebebiyle ağaç yapraklarının yemeye başlandığı ülkede, yetersiz beslenme sebebiyle milyonlarca kişinin ölümle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Yemen'in kuzeybatı bölgesinde yer alan Hacce kentinde 12 yaşındaki Fatma Kabaa çatışmalar sebebiyle evlerini terkederek ailesi ile ağaç altında yaşıyor. Fatma, yaşadıkları açlık sebebiyle vücudu tamamen bitkin düşerek 10 kiloya kadar düştü.

Kız çocuğu acil müdahale amacıyla kaldırıldığı hastanede Doktor Makiye el İslami, kız çocuğunun yetersiz beslenme sebebiyle vücudundaki yağ oranının tamamen tükendiği ve adeta bir deri ve kemiğe dönüştüğünü aktardı.

Doktor El İslami, kronik yetersiz beslenme vakasının her geçen gün arttığını belirterek, kız çocuğu Fatma'nın ülkedeki açlık durumunun tipik bir örneğini oluşturduğunu kaydetti.

Klinikte  sadece bu ay 40 hamile kadının şiddetli gıda yetersizliği sebebiyle tedavi ettiğini kaydeden El İslami, bu sayının daha da artmasından endişe duyduğunu aktardı.

El İslami 2018 yılında kendi kliniğinde açlık sebebiyle 14 kişinin öldüğünü belirtti.

Yemen'de son olarak ülkedeki açlığın simgesi olan Emel isimli bir kız çocuğu tüm müdahalelere rağmen vücudu açlığa daha fazla dayanamayarak  yaşamını yitirmişti.

BM raporlarına göre Yemen'de 14 milyon kişi şiddetli açlıkla mücadele ediyor.