Erdoğan: Güvenli bölge fikrini destekliyoruz

14 Şubat 2019

Erdoğan: Güvenli bölge fikrini destekliyoruz

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile üçlü zirve gerçekleştirmek amacıyla Soçi'de temaslarını sürdürüyor.

Suriye konusunda yapılacak üçlü zirve öncesi  Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelen Erdoğan görüşme sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin terör örgütü PYD ile mücadelesindeki kararlı tutumunu bir kez daha ifade eden Erdoğan, " PYD ve YPG Münbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan temizlenmeden Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanamaz. İdlib'de hava sahasının kullanımı bağlamında sergilenen iş birliğinin Afrin ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde de sergilenmesi çok önemli." dedi.

Güvenli bölge konusunu da desteklediklerini kaydeden Erdoğan, "Suriye'de güvenli bölge fikrini milli güvenlik kaygılarımızı gidermeye hizmet ettiği ölçüde biz de destekliyoruz. Bu fikre Rusya'nın da olumlu yaklaşmasından memnuniyet duyuyoruz." şeklinde konuştu.

Suriye krizinin çözümü için çalışmaların devam ettiğini kaydeden  Putin, "Türkiye ile yürütülen çalışmalar sayesinde Suriye'de önemli mesafe  katettik. Suriye'deki hedeflere aktif, kapsamlı çalışmalarla ve uzlaşıyla  ulaşabiliriz. Türkiye ile birlikte ve bugün yapacağımız üçlü zirvede, Suriye'de  taraflar arasındaki diyaloğa yeni bir ivme kazandıracağımıza eminim." dedi.