Yemenli taraflar BM gemisinde görüştü

4 Şubat 2019

Yemenli taraflar BM gemisinde görüştü

Yemen'de meşru hükümet ve Husiler ateşkes anlaşmasına yönelik görüşmelerini Hudeyde'de Birleşmiş Milletler'e (BM) ait bir gemidegerçekleştirdi.Tarafların geçen yıl varılan ateşkes anlaşmasına yönelik adımları ele aldıkları belirtildi.

 

Husiler ile Suudi Arabistan destekli hükümet güçleri arasındaki görüşme, Hudeyde kentindeki ateşkesi gözlemlemek üzere görevlendirilen BM misyonuna başkanlık eden Hollandalı emekli general Patrick Cammaert'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Husiler hükümet güçlerinin denetimindeki bir görüşme yerine karşı çıktıkları için söz konusu geminin tercih edildiği belirtildi.

 

Meşru hükümet temsilcileri, görüşmede geçen yıl varılan ateşkes anlaşmasının hayata geçirilmesi için atılacak adımların ele alındığını kaydetti.

Geçen Aralık ayında İsveç'te varılan anlaşma, savaşan tarafların 7 Ocak'a kadar Hudeyde'den tüm kuvvetlerini çekmesini ve burada bir insani yardım koridoru oluşturulmasını öngörüyordu. Ancak şehrin ve limanlarının kontrolü konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine bu gerçekleştirilememişti.

Kaynak: DW