Kudüs tasarısı ezici çoğunlukla kabul edildi

22 Aralık 2017

Kudüs tasarısı ezici çoğunlukla kabul edildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Türkiye ve Yemen’in girişimleri ile ABD'nin Kudüs kararını geri almasını öngören bir tasarıyı oylandı. 128 ülkenin oylarıyla tasarı kabul edildi. 9 ülke ABD'nin kararını desteklerken,35 ülke çekimser kaldı. Tasarı, ABD’nin tehditlerine rağmen ezici çoğunlukla kabul edilmesi ABD’nin AB nezdinde yalnız kaldığı ve Filistin’in zaferi olarak değerlendirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkelerTrump’ın Kudüs kararını yasadışı sayan tasarıyı Trump'ın tehditlerine rağmen kabul etti.

ABD Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in ülkelerin BM Daimi Temsilcilerine bir mektup yollayıp daha sonra da sosyal medya hesabından ABD’nin yardımları ile tehdit etmesine rağmen 128 ülke tasarıya destek verdi.

BM Genel Kurulu'ndaki tasarıya ret oyu veren ülkeler: ABD, İsrail, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Micronezya, Nauru, Togo, Palau Çekimser oy veren ülkeler: Avustralya, Antgua Barbuda, Arjantin, Benin, Bhutan, Bosna, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuryeti, Dominikler, Ekvator, Guine, Fiji, Litvanya, Lesotho, Meksika, Panama, Paraguay, Filipinler, Polonya, Romanya, Tuanda, Soloman Adaları, Güney Sudan, Sudan, Trinida Tobago, Tuvalu, Uganda, Vanuatu Karar herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor ve sadece tavsiye niteliği taşıyor ancak ABD'nin üzerinde uluslararası baskı oluşması açısından önemli kabul ediliyor. Öte yandan İsrail, Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilmesini kınadı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in, BM'nin kararını reddettiğini, Avrupa, Afrika ve Latin Amerika'da çok sayıda ülkenin karar lehine oy kullanmamasını memnuniyetle karşıladığı" ifade edildi. Açıklamada, takındığı kesin tavır için Trump'a ve İsrail lehine oy kullanan ülkelere teşekkür edildi.