"Körfez'in yanlış adımları Yemenlilerin ölümüne neden oldu"

25 Aralık 2018

DışişleriBakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen'deki savaşta çok sayıda masum insanın yaşamına mal olduğunu ifade ederek,"Körfrez ülkelerinin yanlış adımları sebebiyle kadın ve çocukları açlık ve hastalıktan öldüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2018 yılı Türk dış politikasını değerlendirme toplantısında Yemen ve Suriye konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yemen'deki iç savaşın beşinci yılına girdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Burada çok açık söylüyorum, Körfez ülkelerinin yanlış politikaları ve başlangıçta yanlış adımlar ve daha sonra bu yanlış adımların farklı boyuta çekilmesiyle burada birçok insan maalesef açlıktan ve hastalıktan, çocuklar kadınlar öldü." dedi.

Yemen ile ilgili İstanbul'da bir toplantı gerçekleştireceklerini kaydeden Çavuoğlu,"Uluslararası toplumun ve diğerlerinin çabalarını desteklediğimiz gibi, şimdi İslam İşbirliğiTeşkilatı (İİT) Yemen Temas Grubu Toplantısı için İİT'ye çağrıda bulunduk. Önümüzdeki ay içinde, yani 2019'un Ocak ayında bu toplantıyı İstanbul'da gerçekleştirmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.