Arap Birliği Türkiye'nin PKK operasyonunu kınadı

19 Aralık 2018

Arap Birliği Türkiye'nin PKK operasyonunu kınadı

Arap Birliği,Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonları kınadığını  duyurdu.

 Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya yönelik mücadelesi tüm hızıyla sürerken, geçtiğimiz günlerde  Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyon, Arap Birliği'ni rahatsız etti.

 Arap Birliği dün gerçekleştirdiği toplantıda harekatın, uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine aykırı bir adım olduğunu ileri sürdü

Yapılan açıklamada Türkiye'nin Arap varlığını sürekli gözardı ettiğini ve bu ülkelerle iyi ilişkiler kurmaya özen göstermediğin iddia edildi.

Arap Birliği sözcüsü Mahmud Afifi ise, "Bu tür eylemler Irak devletinin bağımsızlığına yönelik bir saldırıdır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan söz konusu operasyon Bağdat hükümetini de rahatsız etmişti.  Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağıran Bağdat yönetimi, büyükelçiye, TSK'nın hava operasyonunda Irak'ın egemenlik haklarını ve Irak vatandaşlarının güvenliğini ihlal ettiğini aktarmıştı.