Sadakataşı'ndan Yemen'e ekmek yardımı

27 Kasım 2018

Sadakataşı'ndan Yemen'e ekmek yardımı

 Sadakataşı Derneği yaklaşık dört yıldır savaşın sürdüğü Yemen'de başkent Sana, El Hudeyde ve Taiz kentlerinde 10 bin aileye ekmek yardımında bulundu.

Sadakataşı, dünyanın en  derin krizinin yaşandığı Yemen'de açlıkla boğuşan halka gıda yardımıyla ekmek dağıtımı gerçekleştirdi. Pita olarak bilinen lavaş ekmeğinin dağıtımı dernek tarafından her gün düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Dernek yetkilileri Yemen'in birçok bölgesinde ay sonuna kadar 100 binden fazla aileye ekmek dağıtımı yapılacağını belirtti.  Ekmeklerin temel özelliği uzun süreli ve dayanıklı olmasıdır. Savaş ortamında bulunan ülkede bu ekmeklerin tazeliğini koruması halkın kolay tüketmesini sağlıyor.

Dernek Genel Başkanı Kemal Özdal yaptığı açıklamada; Yemen'de milyonlarca insan yardıma muhtaç durumda, bölgedeki yerel kaynaklardan alınan bilgiler ve gelen görüntülere baktığımızda çok büyük bir insani dramın yaşandığını görüyoruz. Acil yardım ekiplerimiz binlerce aileye gıda kumanyası, kurban eti ve içilebilir temiz su dağıtımı yaptı. Ay sonuna kadar San'a, Taiz ve El Hudeyde bir milyondan fazla ekmek bölge halkına ulaştırılacak. Yardım çalışmalarımızın devamında tıbbi malzeme, hijyen paketi, içilebilir temiz su, gıda kolisi dağıtımları gerçekleştirerek Yemenli kardeşlerimize destek olmayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.