Suudi Veliaht Prense Kaşıkçı soruşturması talebi

27 Kasım 2018

Suudi Veliaht Prense Kaşıkçı soruşturması talebi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human RightsWatch), Arjantin'den Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın Yemen'de savaş suçları işlediği ve Cemal Kaşıkçı cinayetinin emrini verdiği gerekçesiyle soruşturulmasını istediği belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Arjantinli Federal Yargıç Ariel Lijo'ya,  Buenos Aires'te yapılacak olan G20 zirvesi için Arjantin'de bulunacak olan veliaht prens Bin Selman için soruşturma açılması için talepte bulunduğu belirtildi.

Arjantin anayasasında yer alan bir madde ülkede bulunan savaş suçlularının şuçu dünyanın neresinde işlediği gözetmeksizin soruşturulmasına izin veriyor.

Örgütün Kuzey Afrika ve Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitman, veliaht prensin Yemen'de işlenen savaş suçlarından, sivillere yapılan işkencelerden ve Kaşıkçı cinayetindeki rolünden dolayı anayasanın bu maddesine başvurulması gerektiği konusundan taleplerini savcılara ilettiklerini belirtti.

The Guardian'da yer alan habere göre Arjantinli savcılar veliaht prense soruşturma açılması konusunda bir değerlendirme yapıyor. Habere göre Lijo, İHİÖ'nün talebini federal savcı Ramiro Gonzales'e iletti.  Savcı ilgili yasanın bu duruma uyup, uymadığına karar vermek durumunda.