İran gemisi 40 balıkçıyı öldürdü iddiası

23 Kasım 2018

İran gemisi 40 balıkçıyı öldürdü iddiası

Yemen’in batı kıyısındaki Kızıldeniz’de İran’a ait ve savus olduğu öne sürülen bir geminin 40 balıkçının ölümüne neden olduğu öne sürüldü.

Yemen resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre, Hudeyde vilayetine bağlı el-Hoha ilçesindeki balıkçılar ve balıkçı dernekleri, İran’a ait Saviz isimli geminin kendilerine yönelik tehditlerinin durdurulması ve balıkçıların geminin saldırılarından korunması amacıyla protesto gösterisinde bulundu.

Hoha Sahil Güvenlik Müdürü Fethi el-Muallim, gösteri sırasında yaptığı konuşmada, İran’a ait gemiden yapılan saldırılar sonucu ağustos ayının başından bu yana 40 balıkçının öldüğünü, 60 kişinin yaralandığını belirtti.

Geminin saldırıları nedeniyle balıkçılara ait teknelerde farklı boyutta hasar meydana geldiğini söyleyen Muallim, bahsi geçen İran gemisinin bölgedeki balıkçıların hayatı ile ülkenin güvenlik ve istikrarına karşı bir tehdit olduğunu iddia etti.

Hoha’daki balıkçılar da yaptıkları yazılı açıklamada, hükümete, uluslararası toplum ve kuruluşlara sorumluluklarını üstlenerek İran gemisini Yemen karasuları ve Kızıldeniz’den uzaklaştırmaları çağrısında bulundu.

Bu arada Suudi Arabistan’a yakın basında yer alan haberlerde, resmiyette ticari konteyner taşıyan Saviz isimli geminin, 2017’nin ortalarından bu yana hareket etmeden Babu’l Mendeb Boğazı yakınlarındaki uluslararası karasularda durduğu ileri sürülmüştü.

Yemen’de Husilerin 21 Eylül 2014’te başkent Sana’yı ele geçirmesinin ardından ülkenin tümünü kontrol etmeye girişmesi üzerine Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Mart 2015’te Husilere karşı savaşan hükümete bağlı güçlere destek vermeye başladı.