Yemen Büyükelçiliği "Protestoları İran finanse ediyor"

21 Kasım 2018

Yemen Büyükelçiliği

Yemen Büyükelçiliği Saadet Partisi (SP) Gençlik Kolları'nın Yemen ile ilgili gerçekleştirdiği protesto gösterisi ile ilgili resmi açıklamada bulundu. Elçilik, söz konusu gösterileri İran'ın finanse ettiği görüşünü savundu.

Yemen Büyükelçiliği Basın Ataşesi Talal Cemil tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan karşıtı sloganlar atıp, İran destekli darbeci Husilere yönelik sempati duyan ifadelerin kınandığı belirtildi.

Cemil, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’e Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin talebiyle müdahale ettiğini ifade ederek, "Bazı kaynakların protesto gösterisini düzenleyen grubun arkasında İran’ın finans desteği verdiği bazı gruplar var. İran bu fırsatı kullanarak Türkiye’de ve uluslararası alanda Suudi Arabistan aleyhinde propaganda gösterisine dünüştürüyor." ifadelerini kullandı.

Cemil, “İran, Yemen ve Yemenilere karşı Husilerin darbesini ve suçlarını tamamen göz ardı eden ve konuyu Yemen’e karşı bir Suudi saldırısı olarak tasvir eden protesto faaliyetleri yürütmek için Türkiye’deki bazı siyasi güçlerle ilişkilerini kullanıyor.” şeklinde konuştu.

Husiler sürekli barış çabalarını engelleniyor

Barış sürecini yeniden canlandırmaya yönelik uluslararası çabaların, darbeci Husiler tarafından sürekli olarak engellendiğini söyleyen Cemil, Yemen’e ilişkin Birleşmiş Milletler kararlarına uymayı reddetmesi ve başkent Sana’a ile bir dizi büyük kenti silah zoruyla kontrol etme bağlılıkları nedeniyle de uluslararası barış çabalarının devamlı başarısızlığa uğradığını açıkladı.

Cemil son olarak da daha önceden İstanbul’da darbeci Husilerin desteklenmesine yönelik İran destekli bazı grupların Husileri desteklemesi ve liderleri Abdülmelik el-Husi’ye ait posterleri taşımasının genel anlamda Türkiye’nin konumunu ifade etmediğini kaydetti.

Suudi Arabistan’ın Yemen’de süren savaş çerçevesindeki faaliyetleri İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde 11 Kasım’da protesto edilerek, Suudi Arabistan karşıtı sloganlar atıp, İran destekli darbeci Husilere yönelik de sempati duyan ifadeler kullanmıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Yemen hükümetine destek veriyor.