Hudeyde'de taraflar sözünde durmadı, çatışmalar sürüyor

20 Kasım 2018

Hudeyde'de taraflar sözünde durmadı, çatışmalar sürüyor
Yemen'in Husiler ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri karşılıklı söz vermelerine rağmen sahil kenti Hudeyde'de çatışmaları sürdürdükleri belirtildi. 

BBC Türkçe'nin haberine göre, Husiler ve Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, Yemen'in en büyük limanı Hudeyde'de saldırıları durdurma sözü vermelerine rağmen çatışmaya devam etti.

Koalisyon uçakları, Husiler ile hükümet yanlısı güçlerin çatışması sonrası bölgeyi bombaladı.

Husilerin kontrolündeki kentin dış mahallelerinden de çatışma haberleri geldi.

İç savaş nedeniyle ciddi kıtlık ve insani kriz yaşayan Yemen'de isyancı Husiler dün Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona yönelik saldırılarını durduracaklarını açıklamış, koalisyonun barış istemesi halinde daha geniş bir ateşkese de hazır olduklarını belirtmişti.

Husilerin "Yüksek Devrim Komitesi" Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile yaptıkları görüşmeler sonrası, insansız hava araçlarıyla ve füzelerle düzenledikleri saldırıları durdurma kararı aldıklarını bildirmişti.

Husilerin bu adımı, koalisyonun, Yemen'in en işlek limanı olan ve Husilerin kontrolünde bulunan Hudeyda'daki saldırılarını durduracağını açıklamasının ardından gelmişti.

Ancak taraflar sözlerinde durmadı.

Hudeyde Limanı, ülke nüfusunun üçte ikisi için hayati önemde. İhtiyaç duyulan gıda, ilaç ve yakıtın büyük kısmı bu limandan ülkeye giriyor.

  Kaynak: BBC Türkçe