"Mezhepçiliğin Yemen'de çatışma kaynağı olmasına karşıyız"

8 Kasım 2018

 AK Parti Genel Başkan Yardımcı Cevdet Yılmaz, mezhepçiliğin yeni bir çatışma kaynağı olarak Yemen'de kullanılmasına karşı olduklarını belirterek, "Etnik çatışmaların ilaveten eklenmesi hepimiz için burayı bir cehenneme çevirir." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Tevekkül Karman Vakfı tarafından düzenlenen "Yemen: Savaşın Tehditleri ve Barışın Fırsatları" Konferansı'nın açılışına katıldı.

 Yılmaz konferansta yaptığı konuşmada, Yemen'in son dört 4 yıldır zor dönemden geçtiğini, siyasi, güvenlik, ekonomik ve insani krizle mücadele ettiğini, belirterek, Türkiye'nin Yemen'deki siyasi geçiş sürecini, diyaloğu, uzlaşmayı ve meşruiyeti desteklediğini söyledi.

 Mezhepsel çatışmalara karşı olduklarını kaydeden Yılmaz, "Mezhepçiliğin yeni bir çatışma kaynağı olarak bu bölgede kullanılmasına kesinlikle karşıyız. Etnik çatışmaların ilaveten eklenmesi hepimiz için burayı bir cehenneme çevirir. Türkiye olarak görüşlerimizin arkasında olmaya devam edeceğiz. Yemen'in bağımsızlığının, egemenliğinin, toprak bütünlüğünün arkasında durmaya devam edeceğiz. Sözümüzün arkasındayız." diye konuştu.

 Yemen halkı ve ülkesinin bu bölgesel rekabetlerden, dışarıdan, bölgesel güçlerden kaynaklanan sonuçlara katlanmaması gerektiğini ifade eden Yılmaz, Suriye ve Afganistan gibi bölgedeki çoğu ülkede görülen vekalet savaşlarının en kötü ve dış güçler için yapılan bir savaş olduğunu anlattı.

 Yılmaz, bu savaşların uzun zamandır devam ettiğini belirterek, "Yemen halkını kendi başına bırakın. Kendi çözümlerini bulsunlar ve barış içinde yaşasınlar." ifadelerini kullandı.