Netanyahu’dan Umman’a sürpriz ziyaret

27 Ekim 2018

Netanyahu’dan Umman’a sürpriz ziyaret

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu diplomatik ilişkilerinin bulunmadığı Umman’a sürpriz bir ziyarette bulundu. Sultan Kabus ile görüşen Netanyahu, Ortadoğu'daki barış sürecinin canlandırılması konusunun ele alındığı belirtildi.

İsrail hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Netanyahu'nun Umman Sultanı Kabus bin Said ile yaptığı görüşmenin iki ülke arasındaki “ilişkilerin derinleştirilmesini” hedeflediği belirtildi.

 Açıklamada, İsrail ve Umman arasında uzun süredir devam eden temaslara işaret edilerek, Sultan Kabus bin Said'in daveti üzerine Netanyahu'nun bu ziyareti gerçekleştirildiği kaydedildi. Bunun yanı sıra İsrail Başbakanının Umman Sultan’ı ile "iki ülkenin de çıkarına olan konuları” ve Ortadoğu’daki barış sürecini görüştüğüne dikkat çekildi.

 Umman resmi haber ajansı ONA da yer alan haberlere göre, Netanyahu ve Sultan Kabus'un Ortadoğu barış sürecini canlandırma imkanlarını ele aldıkları belirtildi.

Netanyahu ziyareti öncesinde de Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas da, Umman’ı ziyaret ederek, Sultan Kabus bin Said ile görüşmüştü.

Adının açıklanmaması kaydıyla AP ajansına konuşan Filistinli üst düzey bir yetkili, Sultan’ın İsrail ile Filistin arasında arabulucu rol oynamayı önerdiğini, Filistin lideri Abbas’ın da her türlü “yararlı” barış girişimini memnuiyetle karşılayacağını söylediğini aktardı.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Umman ziyaretine tepki göstererek, İsrail'in Müslüman ülkeler arasında ihtilaf çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Kasımi, Dışişleri Bakanlığı sitesindeki açıklamasında İsrail'i Müslüman ülkeler arasında ihtilaf çıkarmaya ve Filistin'deki 70 yıllık işgalin üstünü örtmeye çalışmakla suçladı.

 Sözcü Kasımi, Müslüman ülkelerin, "Beyaz Saray'ın baskısı altında İsrail'e bölgede yeni sorunlar icat etmesi için uygun zemin oluşturmaması gerektiğini" belirtti.