El Cubeyr: Şüpheliler Arabistan'da yargılanacak

27 Ekim 2018

El Cubeyr: Şüpheliler Arabistan'da yargılanacak

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil elCubeyr, Cemal Kaşıkçı cinayeti şüphelilerinin Suudi Arabistan'da yargılanacağını söyledi.

Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci Kaşıkçı konusunda Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr'den yeni açıklama geldi.

Bahreyn'in başkenti Manama'daki güvenlik zirvesinde konuşan Cubeyr, Kaşıkçı vakasının bir isteriye dönüştüğünü belirterek, soruşturmanın zaman aldığını ve zaman geçtikçe gerçeklerin ortaya konacağını söyledi

Cubeyr, Suudi ekibin Türk mevkidaşlarıyla soruşturmada birlikte çalıştığını ifade ederek, cinayet şüphelilerinin Suudi Arabistan'da yargılanacağını açıkladı.

Cubeyr bu açıklama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz konusu şüphelilerin Türkiye'de yargılanması yönündeki teklifine de cevap vermiş oldu.

Erdoğan dün yaptığı açıklamada Suudi Arabistan Başsavcısının Türkiye'ye geleceğini belirterek, “İstanbul’da başsavcımızla bir araya gelecekler, görüşmeler yapacaklar. Eğer bu şaibeyi ortadan kaldırmak istiyorsanız, bu iş birliğimizin kilit noktası bu 18 kişidir. Konuşturamıyorsanız, olay İstanbul’daki başkonsoloslukta vuku bulmuştur. O zaman bunları bize teslim edin biz yargılayalım.” teklifinde bulunmuştu.