Pakistan Yemen'de arabulucu olacak

25 Ekim 2018

Pakistan Yemen'de arabulucu olacak

Pakistan, Yemen'de çatışan taraflar arasında arabuluculuk rolü üstleneceğini duyurdu.

Yemen'de dört yılı aşkın süredir yaşaman savaş sebebiyle ülke dünyanın en derin krizini yaşıyor. Ülkede devam eden çatışmalar sebebiyle açlık ve salgın hastalıklarla boğuşan ülkede nüfusun yarısı açlık riskiyle karşı karşıya.

Krizi çözmek amacıyla Birleşmiş Milletler (BM)öncülüğünde Husi milisleri ve Yemen hükümetini bir araya getirme girişimleri ise başarısızlıkla sonuçlandı.

Son olarak taraflar arasında ara buluculuk için Pakistan girişimde bulunacağını açıkladı.  

Pakistan Başbakanı İmran Han, ülkesinin Müslüman ülkelerde yaşanan sorunların çözümünde rol alacağını belirterek, "Pakistan, Yemen'de Husiler ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon arasında arabuluculuk rolü üstlenecek." açıklamasında bulundu.

Müslüman ülkeler arasında ihtilafların giderilmesi için girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Han, "Pakistan Yemen'de Husiler ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon arasında ara buluculuk rolü üstlenecek. Yemen krizinin çözümü noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Şimdi de ara bulucu olarak tüm Müslüman ülkeleri bir araya getirmek istiyoruz." diye konuştu.

[feedzy-rss feeds="https://themeisle.com/blog/feed/" max="5" feed_title="yes" refresh="12_hours" sort="date_desc" meta="yes" summary="yes" ]