Okula çevirdiği evinde 700 çocuğa eğitim veriyor

8 Ekim 2018

Okula çevirdiği evinde 700 çocuğa eğitim veriyor

Dört yılı aşkın süredir devam eden savaş sebebiyle eğitimin bitme noktasına geldiği Yemen'de bir öğretmen öğrencilerin eğitimden geri kalmaması için evini okula çevirdi. Fedakar öğretmenin evinde açtığı okulda 700 öğrenci eğitim görüyor.

Yemen'de devam eden savaşla birlikte öğretmenlerin maaşlarını alamaması ve okulların tahrip edilmesi sebebiyle ülkedeki eğitim durma noktasına geldi. Durumu fırsata çeviren kimi işadamları ise özel okul açarak, bu alanda para kazanma yoluna gidiyor. Parası olanlar özel okullara giderken ekonomik durumun çok olduğu ülkede ise maddi durumu olan yüz binlerce öğrenci eğitimden mahrum kalıyor.

Yemen'in Taiz kentinde ilkokul öğretmeni Adil el Shurahi, maddi durumu olmayan öğrencilerin eğitim görmesi için evini okula çevirdi. İlkokula çevrilen evde yaşanan talep patlaması ile öğrenci sayısı 700'ü bulduğu belirtiliyor.

El Nahda ismini verdiği okulda üç yıldır eğitim veren öğretmen El Shurahi'ye  Taiz üniversitesi öğrencileri de gönüllü olarak gelerek eğitimde destek oluyor. Yere serilen bir kilimin üzerinde oturan onlarca öğrenci öğretmenlerinin tahtaya yazdığı dersi dinleyerek eğitimlerini sürdürüyor.

Hükümete bağlı güçler ile Husi milislerinin çatıştığı bölgede yer alan okulda öğrenciler silah sesleri arasında eğitim yapmaya çalışıyor.