Suudi Arabistan Konsolosluğu önünde "Kaşıkçı" protestosu

5 Ekim 2018

Suudi Arabistan Konsolosluğu önünde

 

Suudi Arabistan konsolosluğuna girmesinin ardından ortadan kaybolan Gazeteci Cemal Kaşıkçı için Arap Gazeteciler Evi tarafından protesto gösterisi düzenlendi.

Türk ve Arap çok sayıda kişinin katıldığı protesto gösterisinde Suudi Arabistan yönetiminden Kaşıkçının serbest bırakılması istendi.

Gösteride konuşan Yemenli Aktivist Tevekkül Karman, "Cemal Kaşıkçı'nın başına gelen bu durumdan dolayı büyük bir öfke duyuyoruz. Bu tür girişimler fikir ve düşünce özgürlüğüne saldırıdır. Düşünce ve fikir özgürlüğü için mücadele eden herkes için bir hakarettir." İfadesini kullandı.

Karman ayrıca, Türkiye'nin Kaşıkçı'yı koruması gerektiğini ifade ederek,"Çünkü Kaşıkçı yasal yollarla Türkiye'ye giriş yaptı. Ayrıca Türkiye tüm mazlumların da destekçisidir. Türkiye uluslararası normların da önemli kurucularındandır." şeklinde konşutu.

Evrak işleri için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra ortadan kaybolan Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nerede olduğu hala bilinmiyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bizdeki bilgilere göre hala konsolosluk binasında" derken, Suudi Arabistan'dan yapılan açıklamada Kaşıkçı'nın konsolosluk binasını terk ettiği iddia edildi.