SETA ile Yeni Yemen Medya Merkezi'nden Yemen Paneli

26 Eylül 2018

SETA ile Yeni Yemen Medya Merkezi'nden Yemen Paneli

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Merkezi (SETA) ile Yeni Yemen Medya Merkezi tarafından, Yemen'deki insani durumun yanı sıra Yemen'deki gelişmelerin bölgesel ve uluslararası yansımaları ile ilgili iki panel düzenliyor.

Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı Salih El Gabri, SETA'ya gerçekleştirdiği  ziyarette SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Prof. Muhittin Ataman ile bir araya geldi. Yemen'deki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Yemen krizi ve bu krizin perde arkası boyutu ile ilgili panellerin düzenlenmesi konusu değerlendirildi. El Gabri, Yemen'in öneminin yanı sıra orada yaşanan insani kriz ve devam eden savaşta bölgesel ve uluslararası güçlerin rolünün anlatılması konusunda SETA ile ortaklaşa panellerin yapılmasının önemine vurgu yaptı.

SETA SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Prof. Muhittin Ataman bu konuda kendilerinin de panel çalışması olduğunu belirterek, Ekim ayında İstanbul'da ve Kasım ayında da  Ankara'da olmak üzere ortaklaşa iki panelin düzenlenebileceğini belirtti.

Yemen ve Türkiye'den katılımcıların yer alacağı panellerde Yemen'deki son durumun yanı sıra Yemenin önemi ve bölgesel ve uluslararası boyutu ele alınacak.

El Gabri daha sonra TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat'ı ziyaret etti. El Gabri, TİKA'nın koordinasyonu ile Anadolu Ajansı'nın savaş muhabirleri eğitim programına Yemenli bir muhabirin alınması sebebiyle Polat'a teşekkür etti. Polat ise daha sonra gerçekleştirilecek eğitim programlarına Yemen'den muhabirlerin katılımını sağlamak için Yeni Yemen Medya Merkezi ile iletişim halinde olacaklarını söyledi.