Esed'in kalesinden aldılar

12 Eylül 2018

Esed'in kalesinden aldılar

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) , 2013 yılında Reyhanlı’daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik  Suriye lideri Beşşar Esed'in kalesi olarak bilinen Lazkiye kentinde gerçekleştirdiği nokta operasyonda yakalayarak Türkiye'ye getirdi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2013’te gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırıda failleri yönlendiren ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik’in bulunduğu Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından nokta operasyonu gerçekleştirildi.  Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Reyhanlı'nın organizatörü Yusuf Nazik, MİT mensuplarının operasyonuyla ele geçirilmesinin ardından güvenli yollar üzerinden Türkiye’ye getirilerek sorguya alındı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, MİT’in hiç bir devletiin istihbarat veya bir başka kuruluşundan destek ve yardım almadan filmlere taş çıkartan bu önemli operasyonunun perde arkası şöyle:

MİT, son derece titiz çalışma sonucu Nazik’in Lazkiye’de, Suriye rejiminin kendisine verdiği sahte bir kimlikle yaşadığını tespit etti. Türkiye sınırına 80-90 kilometre uzaklıkta, Rusya’nın Suriye’de stratejik konuma sahip olması nedeniyle konuşlandığı Tartus’un korunmasında büyük öneme sahip Lazkiye, Esad’ın Şam’dan sonraki en önemli kalesi. Nazik’in yaşamını sürdürdüğü kent merkezi rejimin askeri birlikleri, kolluk güçleri ve istihbarat birimlerince 24 saat kontrol altında tutulduğu, kente giriş çıkışlar sıkı bir denetime tabi olduğu için, MİT, kent güvenliğiyle de ilgili sabırla en ince ayrıntısına kadar çalışma yaptı. Bu güvenlik çalışmasında rejim unsurlarına Rusya ve Esad’ı destekleyen diğer unsurların radarlarla verdiği güvenlik önlemi de ciddi şekilde dikkate alındı.

Tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra Nazik, alışkanlıkları ve rutinlerinin belirlenmesi amacıyla uzun süren sabırlı bir çalışma ile takibe alındı. Nazik’in rejim tarafından verilen kimlikle ve sağlanan imkanlarla, korumalı bir hayat sürdürdüğü tespit edildi. Nazik’in alışkanlıkları ve rutinleri MİT Başkanlığı’nda ayrıntılı şekilde analiz edildikten sonra, operasyon için düğmeye basma kararı verildi. Operasyon aşamasına gelindiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarıyla da işbirliği yapıldı. TSK’dan alınan “çok önemli” destekle Nazik güvenli yollardan Türkiye’ye getirilip sorguya alındı.