Islah Partisi Basın Merkezi Başkanı: Yöneticilerin yanı sıra partide birçok değişim şart

12 Eylül 2018

Islah Partisi Basın Merkezi Başkanı: Yöneticilerin yanı sıra partide birçok değişim şart

Yeni Yemen Medya Merkezi - Salih el Gabri

Yemen'de önemli siyasi aktörlerden biri olan Islah Partisi Basın Merkezi Başkanı Ali Jaradi, parti olarak ulusal bir mücadele verdiklerini belirterek, partide liderlerin yan sıra birçok konuda önemli değişikliklerinin yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Müslüman Kardeşlere yakınlığı ile bilinen Islah Partisi Basın Merkezi Başkanı Ali Jaradi partisinin kuruluşunun 28'inci yıl dönümü münasebetiyle Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı Salih el Gabri'ye verdiği özel mülakatında Yemen'de devam eden savaşın partinin geleceğini nasıl etkileyeceği ve Yemen'deki krizin sonlandırılmasında partinin nasıl bir rol oynayabileceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Mülakatta ayrıca Husi darbesinin Yemen etkisinin yanı sıra Yemen başta olmak üzere Arap ve İslam dünyası üzerindeki etkisi de değerlendirildi.

Mevcut koşullar altında partinin karşı karşıya olduğu en önemli zorluklar nelerdir?

Partinin karşılaştığı zorluklar ulusal sıkıntılardır. Bir an önce devletimizi kazanmamız lazım. Vatanımızı tekrar kazanmadığımız sürece hiçbir parti yada başka bir oluşum için her türlü kazanımın anlamı yok. Bu ulusal savaş ülkedeki darbeyi sonlandıramaz ve ülke yeniden kazanılamaz ise Yemen  devleti ile varoluşsal sorunlar ortaya çıkacak. Yemen kültürü, ilgili siyasi partiler, meşru kurumlar ve Yemen kimliği tehlike altında olacak.

Mücadelenin kazanılması ile birlikte devlet yeniden kazanılacak. Yemen bölgesel sınırlarını aşacak. Husiler, Perslerin (İran) projesinin ana omurgası ile bölgedeki sömürü planının bir ayağını oluşturuyor. İran kolunun yenilmesi ise, Yemen'in istikrara kavuşması ve Yemen ile Arap Körfezi'nin Arap ve Müslüman hüviyetini koruması anlamına geliyor.

Arapların Yemen'deki savaşı, önümüzdeki on yıllarda karşısına çıkacak, Arap bölgesinin kimliğini tehdit eden İranlı projesi karşısındaki mücadelesidir. Bu savaşla Yemen devletinin tekrar kazanılması ve İran projesinin boşa çıkarılması ile birlikte körfez ülkeleri, siyasi partiler ve toplumsal güçleri için ulusal bir tablo ortaya koyacak.

Parti birçok tarafın hedefinde iken Yemen'de ne zamana kadar etkili olabilir?

Islah Partisine karşı siyasi ve medya alanında bir dil var. Kimi medya bu yönde çarpıtma ve yalan haberler yapıyor. Özel ajandaları sebebiyle partiyi hedef tahtası haline getiriyorlar. Ancak Islah Partisi erken bir karar alarak kimi dostlarımızla yanlış anlaşılmalara yol açacak girişimlerden ve açıklamalardan kaçınma kararı aldık.

Biz Islah Partisi olarak, ülkelerimizi ve kimliğimizi hedef alan Yemen'in Arap Yarımadası'nın ve Basra Körfezi'nin İranlı bir sömürge saldırısı altında olduğunu görüyoruz. Bu tehdidi, parçalanarak ve hedefleri çoğaltarak bertaraf edemeyiz. Bunun için aynı gemide olan bizlerin enerjimizi boşa harcayacak bir yarışın içinde girmemeliyiz.

Acı ve sabır içinde bu projenin sorumluluk bilinci ile, etrafımız ateş çemberi iken bizimle aynı sonu ve hedefi paylaşanlarla hesaplaşma içine girilip enerjimizi harcayacak iftiraların yer aldığı üslubun bırakılmasını umuyorum.

Tabi bu üslup Islah Partisi'ni her şeye katıyor, her şeyden de sorumlu tutuyor. Başka bir deyişle şunu söylüyor."Bu parti ne kadar büyük. Bu parti ne kadar yayılmış, hegemonya ve parçalama projeleri karsında bir duvar gibi duruyor."

Bu üslup ve kötülemeye çalışanlar aslında çok daha önemli ve tanınır hale getirdi. Partiyi tanımayanları sorular sorarak tanıma imkanı sağladı.

-Parti özellikle bu savaşın sona ermesinden sonra asgari kayıplarla kurtulma yönündeki projesi nedir?

Islah Partisi, objektif bir değerlendirme ile çevredeki tüm koşullarla siyasi ortaklarıyla birlikte her türlü başarı veya başarısızlığın sorumluluğunu alıyor. Islah birçok fedakarlıklarda bulundu. Bunun için de büyük bedeller ödedi. Yemen devletinin yanında olması, eşitliğe dayanan çoğulcu, cumhuriyetçi, siyasal sistemden yana tutumu sebebiyle çok ağır bedeller ödüyor. Islah bugün tüm ırkçı, coğrafi ve mezhebi fikirlerden arınmış ulusal bir damar ve siyasi - kültürel bir bağdır. Islah kuzeyli, güneyli, Doğulu ve Batılı ülkenin tüm evlatlarını ve toplumun tüm katmanlarını temsil ediyor. Islah ulusal bir parti olarak aşağılama ve nefreti ortadan kaldırma gücüne de sahiptir.

Partide yaklaşık çeyrek asırdan beri bir değişim olmadı. Parti liderleri  yeni yöneticiler seçmek amacıyla kurtarılmış kentlerde genel kurul düzenleme gibi bir düşünceleri var mı?

Her hangi bir sistem yada parti veya müessesede şahıslar bulundukları konumla destek olur. Özellikle liderler, birçok durgunluk, sabit görüş ile ayrılıklarla yeni nesillerden ve değişimden uzak kalma gibi bir duruma maruz kalır. Şahıs bu şekilde devam ettiği sürece sahiplenme ve kontrol altına alma hissine kapılır. Bu alandaki duyguları pekişir. Artık tecrübesi ve fikirleri kutsal hale gelir. Kendisine göre bu düşünceler geçmişte birçok sorunu çözdü. Ona gere bu tecrübe aynı şekilde gelecek sorunları da  çözecek.

Islah Partisi 2014 yılındaki olaylardan önce değişimin eşiğindeydi. İnanıyorum ki partinin artık değişime ihtiyacı var. Bu değişim sadece yöneticiler açısından değil birçok konuda yapılması gerekir. Bu büyük partinin içinde sağlam müesseseler kurulmalı…