Özhaseki: İstanbul depremi ile ilgili raporlar korkutuyor

29 Kasım 2017

Özhaseki: İstanbul depremi ile ilgili raporlar korkutuyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul depremi ile ilgili yaptığı konuşmada "İstanbul için, gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gerek TBMM’nin hazırladığı raporlar bizi korkutuyor. Bu iki raporda, riskli yapı ve kullanılamayacak hale  gelecek konut sayısı 600 bin olarak veriliyor. Ölü sayısını söylemek istemiyorum.  Onun için bizim bir an tedbir almamız gerekiyor" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Hedefimiz  15 yıl içerisinde 7,5 milyon binayı dönüştürmek, bunun 150 bin civarı  İstanbul’da, geri kalanı Anadolu’da. Bunu yaptığımızda görevimizi hakkıyla yapmış  oluruz. Ondan sonra deprem gelirse gelsin, bize bir şey olmaz." dedi

640 BİN GECEKONDU, BUNDAN DAHA FAZLASI KAÇAK YAPI VAR

Göç dalgasına sorumlu mercilerin hazırlıksız  yakalandığını ifade eden Özhaseki, "Daha sonra belediyelerde biraz ideolojik tavırla,  ‘bırakın yapsınlar, gecekondular oluşsun, yarın öbür gün zaten biz bunları eyleme  götürürüz, arka bahçemizden oy alırız’ gibi düşüncelerle varoşlaşmaya doğru  adımlar atılmış. İstanbul’da 1950’li yıllarda çok cüzi olan gecekondu sayısı  1994’e gelindiği zaman 640 bin. Bundan daha fazla da kaçak yapı var." diye  konuştu.

Konuşmasında kentsel dönüşümün önemine işaret eden Bakan Özhaseki, “Kentsel dönüşümü, 2000’li yıllara kadarki yapılar için yapmak  istiyoruz. Bu yapıların hepsi risk oluşturuyor. Geldiğimiz noktada şehirlerimiz  için bir tanımlama gerekirse, biraz kimliksiz ve sağlıksız yapılara ulaştığımızı  söyleyebiliriz. Bunu bir siyasi kaygı taşımadan söylüyorum. Bu şehirlerdeki suç,  ortak bir sorumluluktur. Mimarın sorumluluğu varsa, kaçak yapı için zorlayan  vatandaşın sorumluluğu yok mu, buna göz yuman belediyenin sorumluluğu yok mu?  Ortak bir sorumluluk var burada. Şimdi çabamız, kentsel dönüşümle sağlıklı ve  doğayla iç içe şehirler ortaya koymak.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’nin depremsellik  gibi bir gerçekle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Özhaseki, “Bazen arkadaşlarım  arıyorlar ‘Niye olumsuz haber veren bakan oluyorsunuz?’ diyorlar. Ben de  istemiyorum ama bir tehlike var. Biz söylemesek de yerin altındaki o kurallar  işliyor. Bu ülke deprem ülkesi. Bilim adamları, İstanbul’u dünyadaki en ciddi  deprem riski altında olan 10 şehirden birisi olarak görüyorlar.” şeklinde konuştu.

RAPORLAR KORKUTUYOR

Bilim adamlarının İstanbul'da 2030-2040 arasında büyük bir  depremin yaşanacağını söylediklerine işaret eden Özhaseki,” Bunların hepsini bilerek bizim bir şeyler yapmamız lazım.  İstanbul için, gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gerek TBMM’nin  hazırladığı raporlar bizi korkutuyor. Bu iki raporda riskli yapı ve  kullanılamayacak hale gelecek konut sayısı 600 bin olarak veriliyor. Ölü sayısını  söylemek istemiyorum. Onun için bizim bir an tedbir almamız gerekiyor.” çağrısında bulundu

Hedefilerinin 15 yıl içerisinde 7,5 milyon binayı  dönüştürmek olduğunu aktaran Özhaseki, “Bunun 150 bin civarı İstanbul’da, geri kalanı Anadolu’da. Bunu  yaptığımızda görevimizi hakkıyla yapmış oluruz. Ondan sonra deprem gelirse  gelsin, bize bir şey olmaz." ifadesini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME BAZI BELEDİYELER GİRMEK İSTEMİYOR

Kentsel dönüşüm konusunda kararlı olduklarını ama bazı belediyelerin  bu işe girmek istemediğini belirten "Bahaneleri şu, ‘Bu kentsel dönüşüm var ya rantsal dönüşüm oldu. O  yüzden olmaz kardeşim.’ diyorlar. Sen belediye başkanı değil misin? Eğer rant  çıkıyorsa vatandaşa ver. Sen rantsal dönüşümü yapma? Bunu diyerek sorumluluktan  kaçamazsın. Ege sahilleri, İstanbul, Anadolu tehlikedeyken bunu söyleyerek kenara  çekilemezsin. Türk Ceza Hukuku'nda ihmali sorumluluk yok eyvallah ama vicdan ve  ilahi adalet sizden mutlaka bir gün hesap sorar. Bakanlığın kapısı açık, gelin  hep beraber yapalım bu işi. Kentsel dönüşümle ilgili biz yeni ve gerekli  çalışmayı yaptık, inşallah yakında kamuoyuyla paylaşacağız." diye ekledi.