UNİCEF'ten Yemen'deki taraflara acil çağrı

6 Eylül 2018

UNİCEF'ten Yemen'deki taraflara acil çağrı

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNİCEF) Yemen'de çatışan taraflara koşulsuz ve şartız bir şeklide silah altındaki çocukların serbest bırakılması ve sivillere yönelik bombardımanın durdurulmasını da içeren 4 maddelik acil eylem çağrısında bulundu.

UNİCEF tarafından açıklanan bildiride savaştan üç yıl sonra Yemen'deki çocukların durumunun çok daha kötüleştiği kaydedildi.

Çocuklara yönelik katliamlara dikkat çekilen bildiride, 2018 Temmuz ayında 21 çocuğun yaşamını yitirdiği Ağustos ayında sadece iki haftalık bir sürede 55 çocuğun yaşamını yitirdiği belirtildi.

UNİCEF Yemen'de savaşan taraflara 4 maddeden oluşan çağrısında kayıtsız ve şartsız olarak protestolara katılan çocukların güvenliğinin sağlanması, çocukların silah altına alınmasının durdurulması, tutuklu çocukların serbest bırakılması ve sivillere ve alt yapılara yönelik bombardımanın durdurulması istendi.

Ülkenin tamamen çökme aşamasına geldiğinin hatırlatıldığı açıklamada hastane, okul, sağlık tesislerine yönelik bombardımana son verilmesi istendi.