Taiz kentinde yerlerinden edilmiş 360 aile açıkta yaşıyor

29 Ağustos 2018

Taiz kentinde yerlerinden edilmiş 360 aile açıkta yaşıyor

Yemen'de savaş tüm şiddetiyle devam ederken Taiz kentinde çatışma bölgelerinden kaçarak evlerini terk eden 360 ailenin açık alanda yaşam mücadelesi verdiği belirtiliyor.

Yemen'in batı bölgesinde yer alan Taiz kentinde evlerinden edilen binlerce kişi açık alanda ve zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Yerel kaynaklar Taiz'in Al Gala bölgesinde çatışma bölgesinde yer alan  evlerini, arazilerini terk eden 360 aile kendi imkanları ile oluşturdukları ağaç dalları, karton gibi basit barakalarda  kalıyor.

Saida Mahyoub isimli bir kadın çatışmalarla birlikte ölüm korkusu ile evlerini terk ettiklerini belirterek, "Çatışmalar sebebiyle birçok kişi öldü ve yaralandı. Evlerimizden hiçbir şey alamadan kaçtık. Burada açık alanda zor şartlar altında kalıyoruz. Burada evimiz yok. İçme suyu yiyecek yok. Bununla birlikte hastalıklarla da boğuşuyoruz. Kolera ve cilt hastalıkları her geçen gün yayılıyor. Hükümetin herhangi bir yardım yapmaması da koşularımızı daha da trajik bir hale getirdi." dedi.

Öte yandan evsiz binlerce kişinin en büyük sıkıntısının ise içecek su temin edememeleri olduğu belirtiliyor. Derme çatma yerlerde konaklayan ailelerde özellikle çocukların gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı sebebiyle trajik bir yaşam sürdüğü belirtiliyor.