Yeni Yemen Medya Merkezi'nden TİKA ve YTB ile eğitim projeleri

16 Ağustos 2018

Yeni Yemen Medya Merkezi'nden TİKA ve YTB ile eğitim projeleri

Yeni Yemen Medya Merkezi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile eğitim ortak eğitim projelerine imza atmaya hazırlanıyor. Yeni Yemen Medya Merkezi, TİKA ile Yemen'den muhabir eğitimi YTB ile de Türkiye'de bulunan Yemenli lisans ve lisans üstü öğrencilere medya uzmanlığı alanında eğitim kursları vermeyi amaçlıyor.

Türkiye'de yaklaşık bir yıldır faaliyet gösteren ve Yemen'in sesini Türk medyası ve kamuoyuna duyurmaya çalışan Yeni Yemen Medya Merkezi, Yemen'in geleceğinde önemli bir misyon üstlenecek olan medya çalışanlarına yönelik eğitim seminerleri vererek, katkı sağlamaya çalışıyor.

Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı Salih El Gabri, Yemen'den 10 saha muhabirinin Türkiye'de savaş muhabirliği eğitimi alması ile ilgili projesini Anadolu Ajansı yetkililerine sunduğunu belirterek, söz konusu projenin olumlu karşılandığını söyledi.  El Gabri, "Sağolsun Anadolu Ajansı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda böyle bir projeye eğitim alanında destek verebileceklerini söylediler. Bunun finansmanı için TİKA ile görüşme gerçekleştirdik. Onlarda ellerinden gelen katkıyı sağlayacaklarını ifade etti. İlk Aşamada 3 İngilizce bilen muhabirin getirilmesi konusunda bir uzlaşma  sağlandı. Ardından diğer eğitim projelerinde peyderpey Yemen'den muhabirler getirilerek Türkiye'de eğitim görecek. Biz bu konudaki projemizi sunacağız onlarda değerlendirecekler." dedi.

TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat ise Eğitim projelerinde Yemen'den muhabirlerin getirilerek burada eğitim seminerlerine katılması konusunda yapılacak değerlendirmeler sonrasında ellerinden gelen katkısı sağlayacaklarını kaydetti. Polat başlangıç olarak İngilizce bilen üç muhabiri getirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti.

Salih El Gabri Türkiye'de eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilere yönelik basın yöneticiliği, programcılık, sunuculuk gibi farklı kategorilerde eğitim semineri projesini Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'na sundu.

El Gabri YTB'de uzman Ceren Erdal ile yaptığı görüşmesinde amaçlarını Yemen'in geleceğinde rol alacak medyacılar ve medya yöneticileri yetiştirmek olduğunu belirterek,  "Projemizde 25 lisans ve lisansüstü öğrencisine medya alanında eğitim seminerleri vermek. Türkiye'de bin 600 Yemenli öğrenci bulunuyor. Bunların 60'ı medya alanında eğitim görüyor. Amacımız burada vereceğimiz eğitim seminerleri ile Yemen'in geleceğinde medya yöneticileri yetiştirmek. Bunlar orada oluşturulacak medya kurumlarını yönetecek aynı zamanda Türkiye'nin de sesi olacaklar." açıklamasında bulundu.

Erdal ise, projenin önemli olduğunu belirterek, özellikle öğrencilere yönelik bu tür projeleri desteklediklerini, söz konusu projen detaylandırılarak kendilerine sunulmasının ardından yapılacak değerlendirmeler sonucunda başkanın onayına sunacaklarını kaydetti.