İstanbul Yeni Havaalanı ilk uçuşun tarihleri ve yerleri belli oldu

9 Ağustos 2018

İstanbul Yeni Havaalanı ilk uçuşun tarihleri ve yerleri belli oldu

İstanbul'da yapımı büyük ölçüde tamamlanan yeni havalimanının yurt içi ve yurt dışı ilk uçuş yerleri ve tarihleri belli oldu.

Türk Hava Yolları (THY), Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı düzenlediği basın  toplantısında  İstanbul Yeni Havalimanı'ndan ilk yurt içi uçuş 31 Ekim 2018 saat 14:00'da İstanbul'dan Ankara'ya, ilk dış hat uçuşlarının ise KKTC ve Azerbaycan'a gerçekleştirileceğini söyledi.

Yeni havaalanı ile ilgili bilgi veren Aycı, "76,5 milyon metrekare arazi üzerine kurulmuş olan, yani Bozcaada'nın iki katı büyüklüğünde bir havalimanından bahsediyorum. Terminalde kullanım alanı 1,4 milyon metrekare. Tüm fazlar tamamlandığında 6 pistle beraber çalışacak. Dünyanın 35 bin metrekare ile en büyük duty freelerine sahip. Dünyanın en büyük loungelarına sahip olacağız."dedi.

Havaalanında 100 bin metrekare ticari alanı olacağını kaydeden Aycı, "143 tane yolcu biniş köprüsüne sahip. 18 bin araç kapasiteli kapalı otopark var. 22 bin araçlık da açık otopark kapasitesi var. Metro ile şehir merkezine 26 dakikada seyahat mümkün. Açıldıktan çok kısa sonra gelecek. Tabi THY'nin yeni havalimanındaki toplam 664 bin metrekare kullanım alanına sahip 10'dan fazla tesisinin inşaatı devam ediyor." şeklinde konuştu.