Kuzey Kore'den Husilere silah satışı

6 Ağustos 2018

Kuzey Kore'den Husilere silah satışı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan gizli raporda Kuzey Kore tarafından Husi milislerine silah satışı yapıldığı bildirildi.

Yemen'de İran destekli Husi milislerine Kuzey Kore tarafından silah sevkiyatı yapıldığı ile ilgili yeni bir iddia ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları tarafından hazırlanan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'ye Yaptırımlar Komitesi'ne sunulan raporda Kuzey Kore lideri  Kim Jong un yönetiminin BM yaptırım kararına uymayarak, nükleer ve füze programını durdurmadığı, Suriye rejimi ile askere işbirliğini sürdürdüğü, Suriyeli bir aracı üzerinden Husilere ve Libya'daki bazı gruplara silah sattığı kaydedildi.

BM uzmanları tarafından hazırlanan rapora göre,  Suriyeli silah tüccarı Hüseyin El Ali üzerinden  Yemen ve Libya'daki gruplara Kuzey Kore menşeli aralarında balistik füzelerin olduğu silahların gönderildiği belirtildi.

Öte yandan Şam'da 2016 yılında El Ali'nin aracılığıyla Husiler ile Kuzey Kore arasında askeri teçhizat sağlanması konusunda işbirliği protokolünün imzalandığına dikkat çekildi.