Koronada dünya genelinde kritik eşik aşıldı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken vaka sayısının 1 milyon 16 bini aştığı bildirildi.

BAE, "bağımsız ve istikrarlı" Libya çabaları

 Yakıcı ideolojik ve tamahkar güdülerle hareket eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kendisiyle sınır dahi paylaşmadığı Libya’ya senelerdir müdahale etmekte. Fakat bu uzaklığına rağmen, petrol zengini Kuzey Afrika ülkesinin siyasi geleceği, BAE'nin genel jeopolitik hırsları adına bir “ya batarsın ya çıkarsın” durumu sunuyor.

Yemen'de devrimin simge ismi: El Zubeyri

Muhammed El – Zubeyri,  Yemen’in yirminci yüz yılın ilk yarısında en ünlü ve en büyük şairi olarak kabul ediliyor.  1919 yılında başkent Sana’da dünyaya gelen Şair El Zubeyri 31 Mart 1965 yılında Sana’nın kuzeydoğusunda Rajouza bölgesinde yaşamını yitirdi.

Husiler krizi fırsata çevirmek istiyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında Yemen'de ateşkes çağrısına olumlu yaklaşan Husilerin buna rağmen Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki önemli noktaları balistik füzeyle hedef alması, "krizi fırsata çevirme" olarak değerlendiriliyor.

DSÖ: Yemen dünyada korona virüsün görülmediğ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu güne kadar korona virüs vakasının görülmediği tek ülkenin Yemen olduğunu açıkladı.

BAE'nin Yemen'deki eylemleri koalisyona güve

BAE, 2016'da Yemen İçişleri Bakanlığıyla koordinasyonsuz bir şekilde 10 bin kişiden oluşan "El-Hizam el-Emni" güçlerini oluşturdu. Bu güçler Aden'de oluşturulmasına rağmen daha sonra genişleyerek Lahic, Ed-Dali ve Ebyen'in de aralarında bulunduğu diğer illere yayıldı.

Yemen'de savaş sayısız aileyi parçaladı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yemen'de taraflar arasında 5 yılı aşkın süredir devam eden savaşın ülkede sayısız ailenin parçalanmasına yol açtığını duyurdu.

Yemen’de savaş çocukların ruh sağlığını bozd

 Çocukları Kurtarın Örgütü, Yemen’de meşru hükümet ile İran destekli Husiler arasında 5 yıldır devam eden savaş çocukların ruh sağlığı üzerinde yıkıcı etkisinin olduğunu bildirdi.

Bir küresel siyaset krizi olarak Kovid-19 sa

 Dünya yaklaşık iki aydır yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının etkisi altında. 15 bine yakın insan hayatını kaybederken, yaklaşık 340 bin kişi de virüsten doğrudan etkilendi. İnsan hayatı ve sağlık sektörü üzerindeki sarsıcı tesirlerinin yanında, küresel bir salgın haline gelen bu durumun birçok politik sonucunun olacağını da söylemek gerekiyor.

Dünya'da korona bulaşan kişi sayısı 126 bini

 Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın birçok ülkesine hızla yayılan korona virüse yakalanan kişi sayısının dünya genelinde  126 bini geçtiği bildildi.