Husiler Dhamar kentinde 271 kişiyi katletti

Yemen’de İran destekli Husi milislerinin ele geçirdikleri Dhamar kentinde bugüne kadar 271 kişiyi katlettiği bildirildi.

Sahada ve masada İdlib denklemi

 Suriye sahasında yeni bir dönemin içindeyiz. Astana süreci bağlamında Suriye krizinin askeri bir çözümü olmadığına yönelik oluşan eğilimin dışına çıkılarak savaş, askeri müdahalelerle Esed rejimi lehine sonlandırılmaya çalışılmakta. Muhaliflerin son kalesi konumunda olan İdlib, Suriye içinde alan hâkimiyeti mücadelesinin yanı sıra, artık vekâlet savaşlarının ötesinde ülke ordularının doğrudan çatışmaya girdiği bir bölge haline gelmiş durumda.

?BAE Yemen'deki güçlerini neden çekti

Arap Koalisyonu bünyesinde bulunan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Yemen'deki askerlerini çekmesinin bir stratejinin ürünü olduğu belirtiliyor. BAE, Yemen'den askerlerini çekerken bu ülkedeki çıkarlarını koruma görevini ise ittifak kurduğu yerel kuvvetlere bıraktığı ifade ediliyor. 

?Sözde “Filistin Barış Planı’nı” kimler, ned

Sözde barış planı “Siyasi Çerçeve” ve “Ekonomik çerçeve” olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Planla, Filistin devleti ve toprakları birbirine köprü ve tünellerle bağlanarak yönetilemez ve paramparça hale getiriliyor. Kudüs’ün tamamı İsrail’e bırakılıyor ve İsrail’in “bölünmez başkenti” olarak kabul ediliyor.

Yemen’deki son çatışmalar 3 bin 800 aileyi y

Yemen’de meşru hükümete bağlı ordu ile İran destekli Husiler arasında son dönemde şiddetlenen çatışmaların en az 3 bin 800’yi yerinden ettiği belirtildi.